У суботу 06. јула отварање смотре уметности „Мермер и звуци“ уз концерт Стефана Миленковића

Вече препуно догађаја обележиће свечано отварање 59. смотре уметности „Мермер и звуци“. Уз отварање две изложбе – од 19 часова уметнице Душице Пејић и од 20 часова уметника који су учествовали на прошлогодишњем симпозијуму „Свет керамике“, од 21 час сви посетиоци Парка Буковичке бање моћи ће, потпуно бесплатно да уживају у концерту нашег истакнутог виолинисте Стефана Миленковића и оркестра Камерата Нови Сад.

О Стефану Миленковићу

Стефан Миленковић (у САД познат као Миленковицх) рођен је у Београду, 25. јануара 1977.

Стефан Миленковић је виолиниста рођен у породици музичара, отац му је био виолиниста, а мајка пијанисткиња италијанског порекла. Прве часове виолине добио је од оца са три године, а први пут је наступио са оркестром са шест година. Његова музичка каријера почела је 1984. године, а од петнаесте године живео је у Италији. Свирао је за председнике Роналда Регана и Михаила Горбачова, као и за папу Јована Павла Другог.

Foto: Wikipedia

Дипломирао је као најмлађи студент на Универзитету уметности у Београду и наставио студије на Школи Џулијард у Њујорку, где је касније и предавао. Постао је професор на Универзитету Илиноиса и гостујући професор на Факултету музичке уметности у Београду. Свира на виолини из 1783. године. Његови брат и сестра такође су успешни виолинисти. Добио је сина Николу 2020. године.

О оркестру Камерата Нови Сад

Градски камерни оркестар Камерата Нови Сад основан је 1988. године под окриљем Академије уметности у Новом Саду. Под уметничким руководством виолончелисте Иштвана Варге, био је један од најбољих оркестара у бившој Југославији, али је престао с радом 1999. године због ситуације у земљи. Поново је основан 2007. године под вођством виолончелисте Марка Милетића, који је наставио Варгову традицију.

Од тада, оркестар је забележио многе наступе са реномираним домаћим и страним солистима, као што су Стефан Миленковић, Роман Симовић, Жерар Косе, Венди Ворнер, Иштван Варга, Филип Гринберг, Андреас Отензамер и Дарко Буторац. Наступали су на фестивалима и концертним сезонама широм региона, често сарађујући са уметницима ван класичне музике, укључујући Нелета Карајлића, Бајагу, Рамба Амадеуса, Божу Врећу и групу Енигма.

Оркестар добија похвале за упечатљив израз, квалитет звука и пажљиво осмишљене програмске концепте. Концерти су често тематски ангажовани, укључујући антиратне, еколошке, за родну равноправност и инклузивне теме. Концерт-мајстор оркестра је Роберт Лакатош, један од водећих виолиниста своје генерације. Од прошле сезоне, оркестар је званично постао градски камерни оркестар под окриљем Културног центра Новог Сада.